Sezai Matur yazdı: Rektörlük için adı geçenler kimler?

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın görev süresi 15 Temmuz’da dolacak. Şimdiden bir çok isim Rektörlük için kulis yapıyor. Söz Sakarya Genel Yayın Yönetmeni Sezai Matur, SAÜ’deki Rektörlük yarışında adı geçenleri yazdı

+12
Haber albümü için resme tıklayın

Prof. Dr. Fatih Savaşan, mevcut rektör bir dönem daha rektörlük yapmak istediği biliniyor. Döneminde çeşitli polemik konuları nedeniyle tepki alsa da Prof. Dr. Savaşan yeniden atanmak için girişimlerde bulunan adaylardan biri. 2018’lerde YÖK’te çok etkili olan ama son dönemde iyice gücünü yitiren Cihannüma teşkilatının adayı olan Prof. Dr. Savaşan, SAÜFEST’te getirdiği siyasetçilerin rektörlük sürecinde kendisine destek vermesini bekliyor olabilir. Özellikle Bilal Erdoğan’ın ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın programa katılması Prof. Dr. Savaşan için moral kaynağı olabilir. Son girişimlerinin ne kadar işe yarayacağını bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Ali Taş, üniversite eğitimi ve akademisyenliği SAÜ’de geçiren ve ülkücü camianın önde gelen isimlerinden biri. Halen İzmir Bakırçay Üniversitesinde dekanlık yapan Prof. Dr. Taş, Sakarya Ülkü Ocakları Başkanlığı dahil ülkücü camiada bir çok görevler yaptı. MHP Genel Merkeze ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül’e çok yakın bir isim olan Prof. Dr. Taş, en ciddi adaylardan biri. SAÜ öğretim üyelerinden olan, ülkücü camianın ağabey dediği ve MHP Genel merkezinde çok ciddi ağırlığı olduğu bilinen Dr. Adnan Doğruyol’un da Prof. Dr. Ali Taş için girişimde bulunacağı söyleniyor. Prof. Dr. Ali Taş, yaklaşık altı ay önce bir dönem MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Danışmanlığını yapan Prof. Dr. Recai Coşkun’un görev yaptığı İzmir Bakırçay Üniversitesine geçti ve şimdi orada dekanlık yapıyor.


Prof. Dr. Şakir Görmüş, aslında mevcut rektör Prof. Dr. Savaşan’ın ekibindendi. “Ekibinden di” diyorum çünkü rektör Prof. Dr. Savaşan, 2018’de rektör olarak atandıktan sonra yaptığı ilk atamalardan biri de Prof. Dr. Görmüş’ün Teknokent müdürlüğüydü. O dönemde Teknokent yönetim kurulu üyesi olan SATSO Yönetiminin bu atamadan haberinin dahi olmadığı gündeme gelmişti. Hatta Prof. Dr. Görmüş’ün profesörlük ataması mahkemelik olmuş, profesörlük ünvanlı elinden alınmış sonra süreç yeniden yaşanmıştı. Bu süreçlerde Rektör Prof. Dr. Savaşan, Prof. Dr. Görmüş’e destek vermişti. Prof. Dr. Şakir Görmüş halen Teknokent müdürlüğünü yürütmekle birlikte, kadrosunu Marmara Üniversitesi’ne aldırmak üzere olduğu konuşuluyor. Prof. Dr. Görmüş’ün özellikle iktidardaki birçok siyasetçiyle çok yakın iletişimi olduğu biliniyor. Prof. Dr. Görmüş öne çıkan rektör adaylarından biri.


Prof. Dr. Bünyamin Bezci, SAÜ Rektörlüğüne adaylığı ilk konuşulanlardan biri. Prof. Dr. Bezci, bir dönem Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu’nunda danışmanlığını yapmıştı. Sosyal medyadaki bazı paylaşımları şehirde tartışmalara neden olsa da şehirde karşılığı var. Hendekli olması kendisi için önemli avantaj. Prof. Dr. Bezci’nin, SETA Genel Koordinatörü, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi de olan Sabah yazarı Prof. Dr. Burhanettin Duran ile çok yakın dostluğu biliniyor. Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran, daha bir ay önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan yardımcılığına atandığını da not etmekte fayda var.

Prof. Dr. Tahsin Engin, yaklaşık 25 yıl SAÜ’de öğretim üyeliği ve Prof. Dr. Elmas’ın Rektörlük dönemlerinde de başarılı Teknokent Müdürlüğü yaptı. Müdürlük yaptığı dönemde, SAÜ Teknokenti başarılarıyla öne çıktı ve Türkiye sıralamasında üst sıralarda yer bulabiliyordu. Prof. Dr. Engin, Prof. Dr. Savaşan tarafından SAÜ Teknokent Müdürlüğünden alındıktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk-Alman Üniversitesinin ortak kuruluşu olan Dijitalpark Teknokent Müdürlüğüne atandı. Bu aybaşında İTÜ’ye geçen Prof. Dr. Engin, Türkiye’nin yerli otomobili TOGG için hazırlanan projenin koordinatörlüğünü de yürüttü. Prof. Dr. Engin’in, özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile çok yakın çalıştığı biliniyor.

Prof. Dr. Haluk Selvi, Menzil grubuna yakınlığı ile bilinen Semerkant TV’de uzun dönem “Tarih Ne Söyler” diye bir program yaptı. Menzil grubu içerisinde ağırlığı olduğu konuşuluyor. Prof. Dr. Selvi’nin, menzil grubunun adayı olarak öne çıkması bekleniyor. SAÜ Rektörlüğü bir nevi menzil grubun ağırlığını da göstermiş olacak.

Prof. Dr. Şafak Narbay, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2019 yılında Rektör Prof. Dr. Savaşan tarafından SAÜ Hukuk Fakültesine getirildi. Daha sonra da Hukuk Fakültesine dekan yapıldı. Prof. Dr. Savaşan’ın döneminde yürütülen soruşturmalarının baş aktörüydü. Daha sonra aralarında ciddi sorunların olduğu konuşulmaya başlandı. Menzil grubuna yakın olduğu biliniyor. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a yakın olduğu hatta Şentop’un SAÜFEST’te katılımın kendisi tarafından sağlandığı konuşuldu. Menzil grubundan diğer rektör adayının tarihçi Prof. Dr. Haluk Selvi’nin de olduğu düşünülürse, Prof. Dr. Narbay siyasi bağlantılarıyla rektör olmak için uğraş vermek zorunda kalacak.

Prof. Dr. Sevdegül Aydın Mungan, Ak parti kurucu kadrolarının, Ak parti öncesi kurduğu Fazilet partisinden iki dönem Sakarya milletvekilliği yapan Nezir Aydın’ın kızı olan Prof. Dr. Mungan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığı yürüttüğü KADEM’de bir dönem Trabzon temsilciği yaptı ve Sümeyye Erdoğan ile yakın çalıştı. Prof. Dr. Mungan, bugünlerde, SAÜ Rektörlüğü için Sakarya Valisi dahil bir çok kurumu ziyaret ediyor. Eski Milletvekili Nezir Aydın’ın Trabzonlu olduğu da göz önüne alındığında, Prof. Dr. Mungan’a şehirde ağırlığı bilinen Trabzonlular lobisinin destek vermesi bekleniyor. Milli Görüş camiasının eski ağır toplarının Prof. Dr. Mungan’ın SAÜ Rektörlüğü için devreye girebilecekleri konuşuluyor.

Prof. Dr. Ramazan Mustu, 2002’den 2018’e kadar SAÜ İlahiyat fakültesinde çalışmakla birlikte halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığını yürütüyor. Bir dönem Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığını da yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın çok yakın çalışma arkadaşı. Yalova Üniversitesinde görüldüğü üzere son dönem rektör atamaların Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlahiyat Fakültesi kökenli adayları tercih ediyor. İlahiyat kökenli olması, SAÜ’de uzun yıllar çalışmış olması, Diyanet İşleri Başkanının çok yakın çalışma arkadaşı olması Prof. Dr. Muslu’nun en önemli artıları.

Prof. Dr. Hasan Sağlam, SAÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi, 2017 yılı sonuna kadar yaklaşık üç buçuk yıl ilimizde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Sağlıkla ilgili hemen her atamada ismi geçiyor. Sağlık ve Eğitim gönülleri dernekleriyle Afrika ülkelerinde yaptığı çalışmalarla adını duyurdu. Prof. Dr. Sağlam’ın rektörlükle ilgili bir talebi olmasa bile bu konunun her konuşulduğu ortamda adı mutlaka anılıyor.

Prof. Dr. Kadir Ardıç, SAÜ İşletme fakültesi öğretim üyesi olmakla birlikte halen Kırgızistan’da görev yapıyor. Prof. Dr. Elmas’ın Rektörlük döneminde önce genel sekreterlik daha sonrada Rektör Yardımcılığı görevinde bulundu. Özellikle genel sekreterliğe Hakyol cemaati tarafından getirildiği ve 28 Şubat mağduriyetinin rövanşının olarak yorumlandı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi kritik dönemlerde yaptığı genel sekreterlik görevinde, üslubu bir dönemin güçlü genel sekreteri Zafer Demir’e çok benzetildi. Zafer Demir’in genel sekreterlik yaptığı 28 Şubat döneminde Prof. Dr. Ardıç, SAÜ’den Tokat Üniversitesine geçmek zorunda kalmıştı. Bu arada Prof. Dr. Ardıç’ın Tokat Üniversitesi’ne geçişinde o dönemde SAÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Çallı’nın çok yardımcı olduğu konuşuluyordu. Prof. Dr. Ardıç da, Prof. Dr. Çallı gibi Sakaryalı ve Balkan kökenli bir aileden geliyor. Prof. Dr. Ardıç’ın Kırgızistan’dan sürece ne kadar dahil olabileceğini bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, SAÜ İşletme Fakültesinde Prof. Dr. Elmas’ın rektörlük yaptığı dönemde uzun süre dekanlık yaptı. Bir önceki dönemde de rektörlük için başvuruda bulunmuştu. Ülkücü camiaya yakınlığı ile biliniyor. Ülkücü camiada, Prof. Dr. Ali Taş’ın rektör adayı olduğu yerde kendisi şans tanınmıyor. Prof. Dr. Savaşan tarafından SAÜ İşletme Fakültesine dekan olarak tekrar atanmayınca, Muhasebe ve Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUFAM)’ı kurdu ve halen bu merkezinde müdürlüğünü yürütüyor.

Prof. Dr. Orhan Torkul, halen SAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi olarak devam ediyor. Prof. Dr. Suat Cebeci’nin Yalova Üniversitesi Rektörlük yaptığı dönemde bir ara rektör yardımcılığı yaptı. Prof. Dr. Savaşan’ın Rektör olarak atandığı Temmuz 2018’de Prof. Dr. Torkul’un atanacağına kesin gözüyle bakılıyordu ama olmadı. Alanında çok başarılı çalışmalarıyla tanınıyor. Prof. Dr. Torkul, Sakaryalı ve Balkan göçmeni bir aileden geliyor.

23 May 2022 - 11:11 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söz Sakarya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söz Sakarya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söz Sakarya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söz Sakarya değil haberi geçen ajanstır.

01

Hacıoğlu - Gerçek Ülkücü Ali Taş Hoca olmalı bence

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 21:01


Anket En çok hangi AVM'yi tercih ediyorsunuz?