30 Mart Dünya Bipolar Günü Nedir? 30 Mart Dünya Bipolar Günü Nasıl kutlanır?

Bipolar bozukluk dünya genelinde yaklaşık 60 milyon kişiyi etkileyen bir psikiyatrik bozukluktur. Bipolar bozukluğu olduğu düşünülen ünlü ressam Vincent Van Gogh'un doğum günü olan 30 Mart, tüm dünyada ve Türkiye’de bipolar bozukluk ile ilgili farkındalık, dayanışma ve toplumsal damgalamaya karşı mücadele günü olarak kutlanmaktadır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

30 Mart, tüm dünyada ve Türkiye’de Bipolar Bozukluk ile ilgili farkındalık, dayanışma ve toplumsal damgalamaya karşı mücadele günü olarak kabul edilmektedir. Bu özel günde, bipolar bozukluğu olan bireyler, onların yakınları ve ruh sağlığı çalışanları bir araya gelerek, toplumda yaygın olan yanlış inançlarla mücadele etmektedirler.

Bipolar bozukluk, tekrarlayan depresyon (çökkünlük) ve mani (taşkınlık) dönemleriyle seyreder. Ancak mani ve depresyon dönemleri dışında kişi olağan duygudurumuna ve işlevselliğine dönebilir. Günümüzde mevcut tedavi seçenekleriyle bipolar bozukluğun manik ve depresif dönemleri etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekte, koruyucu tedavilerle yeni atakların ortaya çıkması engellenebilmektedir.

Maalesef, toplumda hâlen yaygın olan yanlış inançlar ve damgalama, bipolar bozukluğa sahip olan bireylerin tedaviye ulaşmalarını ve bu tedaviyi kabul etmelerini engellemektedir. Bipolar bozukluğun varlığı, eğitim almayı, meslek sahibi olmayı, çalışmayı, evlenmeyi, çocuk sahibi olmayı veya olağan bir yaşam sürmeyi engellemez. Doğru tedavi yaklaşımlarıyla bipolar bozukluğa sahip olan bireyler sağlıklı ve üretken bir yaşam sürebilmektedirler.

Önemli olan kişilerin uygun tedavi seçenekleriyle buluşabilmesidir. Bipolar bozukluk tanısını kabul ederek tıbbi tedavi ve psikososyal destek yöntemlerine erişmek; kişinin atabileceği ilk ve önemli adımlardan biridir. Ancak, bipolar bozukluğu olan bireylerde tedaviye karşı isteksizlik sık görülmektedir. Bu isteksizliğin en önemli sebeplerinden biri, bipolar bozukluğa dönük olarak tehlikelilik, güvenilmezlik, düzelmezlik gibi haksız yakıştırmaların basında ve medyada yer almasıdır.

30 Mart Dünya Bipolar Günü, bu yanlış inançlara ve damgalamaya karşı farkındalık oluşturarak, toplumda bu konuda bilinçlenmeyi ve destek vermeyi amaçlamaktadır. Bipolar bozukluğa dair doğru bilgilerin yayılması ve toplumda sağlıklı bir tartışma ortamının oluşturulması, bu güçlü mücadelenin temelini oluşturmaktadır.

Bugün, Bipolar Yaşam Derneği, Lityum Derneği, Şizofreni Dernekleri Federasyonu, Bipolar Bozukluklar Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği olarak hep birlikte, bipolar bozukluğa dair yanlış inançlara ve damgalamaya karşı durmak için bir aradayız. Bu zorluğun üstesinden gelmek, ancak toplumun tüm kesimlerinin birlikte çalışmasıyla mümkündür. Bu nedenle, toplumun tüm paydaşlarını, bipolar bozukluğa dair farkındalık oluşturma ve destek verme konusunda daha aktif olmaya davet ediyoruz.

30 Mart Dünya Bipolar Günü’nü kutlarken, toplumun her bireyine, bu konuda daha duyarlı ve anlayışlı olma çağrıs

30 Mar 2024 - 13:33 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söz Sakarya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söz Sakarya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söz Sakarya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söz Sakarya değil haberi geçen ajanstır.