Kredi kartlarında yeni dönem başladı

Son zamanlarda kredi faizlerinin artmasıyla beraber araç ve ev alımında kredi kullanımı güç bir duruma dönüşmüştü. Bankalar da kredi sunarken limitleri aşağıda gösterdiği için vatandaş diğer seçeneklere yöneldi. Konut ve araç alımı gerçekleştirilirken kredi kartına başvurular çoğaldı. İşte detaylar...

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Bankalarda kredi faiz oranları değişirken, araç ve ev alımı için sunulan kredilerde limitler yetmedi. Vatandaşlar ise alternatif olarak kredi kartlarına yöneldi. Özellikle galerilerde kredi kartına 12 ay taksitle araç satışı kampanyası yer alırken, vatandaşların konut alırken peşinat olarak kredi kartı aracılığıyla nakit avans çekimi sağladıkları değerlendiriliyor. Nakit avans çekimine taksit yapılarak borcun vadesi de artırılıyor.

Öyleyse önümüzdeki zamanlarda konut ve araç kredilerinde küçülme sürer mi? Kredi kartı faizleri artacak mı, kredi kartı limitlerine yönelik yeni bir çalışma yapılır mı?

Konuyla ilgili ayrıntıları Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, açıkladı. Kurtuluş’un konuşması şu şekilde:

“Bu konuya iki açıdan bakmak lazım. Birincisi kredi kartı kullanımı kayıt dışı ekonomiyi önlediği için kayıt dışı satışların önüne geçtiği için tavsiye edilen bir ödeme aracı olarak gösteriliyor. Ancak insanların ödeme gücünün ötesinde kredi kartı ile alışverişler yapmaları da çok teşvik edilen hususlardan biri değil. Dolayısıyla burada cep telefonlarında nasıl taksit imkanı yoksa yakın zamanda otomobil satışlarında da taksit yapılamayacağını düşünüyoruz.

Vatandaşlar yeterli finansman desteğini alamayınca bu hususlara tenezzül ediyor. Kredi kartı limitlerinin yüksek olması ve kredi kartı harcamalarında taksit yapılabiliyor olması insanları bu yola sevk ediyor. Sektörel anlamda bir taksit kısıtlaması ve tüm kullanıcıların kredi kartı limitlerinin gözden geçirileceği bir uygulamanın gündeme geleceği kanaatindeyiz.

KONUT VE TAŞIT KREDİLERİNDE KÜÇÜLME SÜRER Mİ?

Evet, Orta Vadeli Program’a (OVP) göre ekonomi yönetiminin bugüne kadarki yapmış olduğu uygulamaları göz önünde bulundurduğumuzda talep daraltılması ile birlikte enflasyonun düşürülmesi hedefleniyor. Kredilere limit getirilmesi neticesinde daralmanın yılın üçüncü çeyreğine kadar devam edeceğini düşünüyorum.

KREDİ FAİZLERİ DAHA ÇOK YÜKSELMEDEN ERKENDEN BORÇ YAPMAK DOĞRU MU?

Şu anda işler hedefe göre devam etmiyor. İki aylık açıklanan enflasyon yüzde 10’un üzerinde geldi. Bu da yüzde 36’lık yıl sonu enflasyon hedefinden uzaklaşılması anlamına geliyor. Piyasayı dengelemek için 500 baz puanlık faiz artışına gidildi. Tekrar bir faiz artışı olursa tabi bu domino etkisi yaratarak kredi ve kredi kartı faizlerini yükseltecektir. Dolayısıyla erken borçlanmanın her zaman daha mantıklı olacağını düşünüyoruz.

Burada iki ihtimal söz konusu olabilir. Faizlerin yükselmesi veya faizlerin sabit kalması söz konusu olabilir. Faizlerin kısa vadede düşeceğini zannetmiyorum. Yapılacak bir harcama varsa, finansman ihtiyacını daha önce karşılamanın tüketici açısından avantajlı sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.

KREDİ KARTLARINDA LİMİT ÇALIŞMASI YAPILIR MI?

Burada bir düzenleme söz konusu olacaktır. Bir kullanıcının kredi kartının toplam limiti gelirinin 4 katını aşamıyor. Siz 10 tane bankadan kredi kartı alsanız dahi bütün kredi kartlarınız gelirinizin 4 katını geçemez. Örneğin 20 bin TL geliri olan bir kişinin tüm kredi kartlarının toplam limiti 80 bin TL’yi geçmemekte. Şu anda bu uygulama bankalar tarafından doğru uygulanmıyor. Kredi kartı harcamalarının düşürülmesi için limitlere bir güncelleme yapılacaktır. Kredi kartı limitlerinin düşürülmesini bekliyorum.

KREDİ KARTI FAİZİ İLE KREDİ FAİZİ ARASINDA FARK GİDERİLDİ Mİ?


Kredi kartı faizleri hala ihtiyaç ve taşıt kredilerine oranla daha düşük seyrediyor. Aslında kredi kartı faizlerinin kredi faizlerinden çok daha yüksek olması gerekiyor. Şu anda piyasanın tam anlamıyla kilitlenmemesi için, piyasadaki hareketin kontrollü olarak devam edebilmesi için bu göz ardı ediliyor. Ekonomi yönetimi buna kısa vadede çözüm bulacaktır ve kredi kartı faizlerini kredi faizlerinin üzerine çıkaracaktır. 12 ay taksit ile otomobil alımı veya konut alımı için nakit avans çekilmesi tamamıyla kredi kartı faizlerinin, kredi faizlerine göre daha uygun olmasından kaynaklanıyor. Ben kısa vadede buna bir tedbir geleceğini düşünüyorum.

KREDİ KARTI NAKİT ÇEKİMİNDE BİR KISITLAMA OLUR MU?

Evet bir sınırlandırma olabilir. Örneğin limitinizin yüzde 50’si kadar bir nakit çekimi yapılabilir. Sektörel olarak taksit kısıtlamasına gidilebilir. Sektörel olarak örneğin araç alımında, halihazırda cep telefonlarında olduğu gibi taksitin kısıtlanması şeklinde bir uygulama olabilir. Bahsi geçen sorunlar ekonomi yönetimin bilgisi dahilinde ve kısa süre içerinde önlem alınacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: mebpersonel

31 Mar 2024 - 17:41 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söz Sakarya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söz Sakarya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söz Sakarya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söz Sakarya değil haberi geçen ajanstır.