ENERJİNİN RÜZGÂRI

Türkiye Yüzyılı’nın bir ayağı da enerji. Enerji Yüzyılı… Enerji’de ülke olarak koyduğumuz hedefler var. Mesela önümüzdeki 20 yıl içerisinde ülkemizin enerji ihtiyacının % 25’inin rüzgârdan karşılanması hedefleniyor. Bu hedefe yüzeysel bakıldığında sadece enerji yönünden değerlendirilebilir, ama bu eksik olur. Bu hedef; rüzgâr enerjisi elde etmek için bu santrallere ait türbinlerin, kulelerin, kanatların, elektrik aksamlarının imalatı da demek aynı zamanda. Bu alanda yatırım yapmak demek, eleman yetiştirmek ve eleman istihdam etmek demek… Hatta kendini geliştiren firmaların yurtdışına açılması demek.

On beş yıl önce sıfır noktasından bugün 11.609 MW seviyesine gelen rüzgâr enerjisi ile 2023 Eylül ayı sonu itibarıyla 363 santral ile ülkemizin enerji ihtiyacının % 11’ini sağlanıyor. Dünya ortalamasında bu oran % 7,5. Ülkemiz Rüzgar Enerjisi üretiminde kurulu güç olarak dünyada 12. ve Avrupa’da 6. sırada… Ülkemizde 7 adet kule ve 4 adet kanat fabrikasının yanı sıra sektöre hizmet eden yüzlerce işletme ile Rüzgâr Sanayisi diye adlandırılabilecek sektörde Avrupa’nın ilk 5’ine girmiş durumda.

Avrupa’da da enerji üretiminde rüzgârın payının arttığını hepimiz biliyoruz. Avrupa, tirbünleri üretmek için parçaların büyük çoğunluğunu hâlihazırda Çin’den karşılıyor ve bundan çok mutlu değil. Çin’e olan bağımlılığı azaltmak düşüncesindeki Avrupa, Rüzgâr Sanayi’ne ait ürünleri ekonomik olarak avantajlı gördüğü başka ülkelerden temin etmek istiyor ve bu durum ülkemizi Avrupa’nın bu alandaki en büyük tedarikçisi haline getirebilir.

Bakanlıkça ülkemizin rüzgâr potansiyeli mevcut teknoloji ve şartlarda yaklaşık 100 bin MW olarak hesaplanmış, rüzgâr türbini teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde ise 150 bin MW seviyelerine kadar çıkabileceğini öngörülmüştü. Bu da 150 milyar dolara yakın bir yatırım anlamına geliyor. Bu anlamda ülkemizin yabancı yatırımcıya da ihtiyacı var.

Bir de deniz üstü rüzgâr enerjisi konusu var. Bu konuda da ülkemiz son yıllarda gerçekten çok mesafe kat etti. Türkiye’de güçlü ve verimli bir deniz üstü rüzgâr enerjisi sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar son hızla devam ediyor. Bu kapsamda met-ocean analizlerinin, deniz tabanı ölçümlerinin, idari ve çevresel değerlendirmelerinin bakanlıkça yapılması önemli. Deniz üstü rüzgâr enerjisi projeleri, çevresel ve sosyal uyum ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmalı ve uygulanmalı. Enerji potansiyelinden önce çevre ve sosyal etkilerinin detaylı olarak hesaba katılmalı. Yapılacak projelerde uluslararası (çevresel ve sosyal) standartlara uygun projeler geliştirildiği takdirde, yabancı yatırımcıların gelmesi, finans kuruluşlarının ve kredi ajanslarının desteği de eksik olmayacaktır.

Rüzgâr yatırımlarında yukarıda bahsettiğimiz ülkemizin Rüzgâr Sanayii’nde önemli aktörlerden olabilmesi için mutlaka bu santrallerin yapımında yerlilik şartına yer verilmeli, ancak bu şartın projelerin aksamasına veya yatırımcı çekmesine mani olmayacak şekilde planlanması önem arz etmektedir.

Son olarak yenilenebilir enerji yatırımcılarını en çok yoran ve belirsizliklerin en fazla olduğu alan olan izin süreçleri ve cezai yaptırımlar konusunda da beklentilere hızlı bir şekilde karşılanması gerekiyor. Bu bağlamda izin süreçleri netleştirilmeli, izin sürelerinin kısaltılması için bir merkez kurulmalı ve konulacak cezai şartlar makul planlamalı ve uygulanmalı.

Rüzgârınız da, enerjiniz de bol olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Naci İris - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söz Sakarya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söz Sakarya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söz Sakarya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söz Sakarya değil haberi geçen ajanstır.Anket Söğütlü’de AK Parti’den başvuru yapanlardan kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz?
Tüm anketler